Krátkozrakosť (myopia)

Porucha, pri ktorej sú blízke objekty jasne vykreslené (ostré), avšak objekty vo väčšej vzdialenosti sa zdajú byť rozmazané (neostré).

 V praxi to znamená, že keď sa krátkozraký človek pozerá do diaľky, vidí rozmazane. Tento stav sa môže objaviť u detí vo veľmi mladom veku a ich rastom sa môže zhoršovať. Pokiaľ je krátkozrakosť neliečená, môže negatívne ovplyvniť vývoj dieťaťa a viesť k dlhodobým problémom s videním. Tie ovplyvňujú bežné každodenné činnosti ako sú učenie, šport, či iné pohybové aktivity.

Pri vyššom stupni krátkozrakosti, ktorý nastáva obvykle pri nedostatočnej liečbe, sú znásobené riziká rôznych očných ochorení ako napríklad: sivý zákal, zelený zákal a rôzne ochorenia sietnice.

Medzi najčastejšie príznaky patria:

Aké sú možnosti korekcie?

Korekciu môžete chápať ako pomyselnú „opravu“. Najbežnejšou formou korekcie („opravy“) sú okuliare. Tie pomáhajú pomocou dioptrických skiel upraviť refrakčnú chybu oka – krátkozrakosť a zaostrujú obraz priamo na sietnicu oka, čo umožňuje ostré videnie do diaľky. Ďalšou alternatívou sú kontaktné šošovky, ktoré takisto korigujú („opravujú“) refrakčnú chybu oka a obvykle ponúkajú deťom väčší komfort a slobodu pri každodenných aktivitách.

Aké faktory môžu prispieť k rozvoju krátkozrakosti?


Vek
U detí mladších ako 10 rokov je nárast krátkozrakosti rýchlejší v porovnaní so staršími

Genetika
Ak sú rodičia krátkozrakí, je vyššia šanca, že aj ich deti budú krátkozraké


Čas strávený prácou na blízko
Dlhé sledovanie televízie, počítača a mobilných telefónov môže prispieť k rozvoju a zrýchleniu nárastu krátkozrakosti
Nedostatok denného svetla
Niektoré štúdie naznačujú, že nedostatok denného svetla môže prispieť k rozvoju a rýchlemu nárastu krátkozrakosti

Aké sú možnosti liečby?

Okuliare so sklami s periférnym myopickým defokusom: Vďaka špeciálnej úprave skla poskytujú ostré videnie a bránia nadmernému predlžovaniu očnej gule. Výsledkom je spomalenie rastu krátkozrakosti.

Kontaktné šošovky s periférnym myopickým defokusom: Vďaka špeciálnej technológii korigujú krátkozrakosť a zároveň spomaľujú jej nárast. Dieťa tak nemusí nosiť okuliare a môže sa venovať svojim obľúbeným aktivitám. Navyše je používanie takýchto šošoviek pre deti jednoduché.

Ortokeratologické kontaktné šošovky: Nazývané aj nočné šošovky, pretože sa nosia iba v noci, počas spánku. Upravujú tvar rohovky, čím korigujú krátkozrakosť a astigmatizmus. Vďaka tomu môže dieťa vidieť cez deň ostro, bez nutnosti nosenia okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Výsledkom dlhodobého nosenia ortokeratologických šošoviek je spomalenie až úplné zastavenie rastu krátkozrakosti.

Vysoko zriedené (0,01%) atropínové kvapky: Sa používajú na spomalenie nárastu krátkozrakosti. Kvapky sa zvyčajne aplikujú do očí raz denne, pred spaním.

Vytvorte deťom správne návyky

Deti by mali tráviť von dostatok času
Výskumy naznačujú, že deti, ktoré trávia viac času von, majú nižšie riziko vzniku krátkozrakosti. Odporúča sa, aby deti trávili aspoň 2 hodiny denne von. Pobyt na dennom svetle slúži nielen ako liečba, ale aj ako prevencia pred samotným vznikom krátkozrakosti.

Nezabúdajte na pravidelnú pauzu pri práci na blízko
Keď sa deti sústredia na prácu na blízko, ako je čítanie, písanie alebo používanie elektronických zariadení, je dôležité, aby si robili prestávky a pozerali sa do diaľky aspoň každých 20 minút.

Dodržujte správnu vzdialenosť pri čítaní
Pri čítaní by mali deti držať knihu alebo elektronické zariadenie vo vzdialenosti aspoň 30 cm od očí.

Dbajte na dostatok svetla pri práci na blízko
Pri práci na blízko (napr. učenie) dbajte na to, aby malo dieťa dostatok svetla. V praxi to znamená, že interiérová miestnosť by mala byť dobre osvetlená. Osvetlenie by nemalo byť v odtieni „studená biela“ a intenzita osvetlenia pracovnej plochy by mala byť aspoň 500 luxov. Čo je odporúčaná hodnota pre čítanie, písanie, kancelárske práce a ďalšie činnosti na blízko.

Motivujte dieťa pravidelne nosiť okuliare či kontaktné šošovky
Dnes existujú krásne rámy rôznych farieb a tvarov. Motiváciou pre pravidelné nosenie môže byť práve výber okuliarového rámu podľa preferencie dieťaťa.

Pravidelné kontroly u očného lekára
Včasná diagnostika je jedným z kľúčových bodov pri liečbe krátkozrakosti. Dieťa by malo absolvovať preventívnu očnú prehliadku aspoň 1x ročne, kým nedosiahne vek 18-20 rokov. 

Malé zázraky aj vďaka zdravej strave
Niektoré štúdie naznačujú, že zdravá strava bohatá najmä na vitamín D a omega–3 mastné kyseliny, môže pomôcť spomaliť progresiu krátkozrakosti.

Prečo venovať krátkozrakosti
zvýšenú pozornosť?

Krátkozrakosťou trpí približne tretina celosvetovej populácie.

Odhaduje sa, že do roku 2050 bude mať krátkozrakosť až polovica svetovej populácie.

Výskyt krátkozrakosti u detí sa v posledných rokoch zvyšuje, čo zdôrazňuje potrebu vzdelávania, prevencie a správne nastavenej liečby. Krátkozrakosť je najčastejšou refrakčnou chybou oka na svete.